W idealnym świecie wszystkie karmy dla psów byłyby takie same. Zamiast tego właściciele psów otrzymują przytłaczającą gamę opcji do wyboru, z których wszystkie twierdzą, że są najlepszą karmą dla psów dostępną na rynku. Często frustrujące jest odkrywanie tych opcji w celu znalezienia marki karmy dla psów, która jest zdrowa, niedroga i atrakcyjna dla Twojego psiaka.

 

Co składa się na „dobrą” karmę dla psów?

Większość ludzi karmi swoje psy karmą suchą lub w puszkach. Ta przetworzona żywność może nie przemawiać do nas, ale zawiera wszystkie składniki odżywcze, których psy potrzebują, aby zachować zdrowie. Wysokiej jakości komercyjna karma dla psów jest ściśle regulowana i została poddana rygorystycznym testom przez lekarzy weterynarii.

Psy nie są wyłącznie mięsożercami. Podczas gdy mięso stanowi większość ich diety, psy domowe mogą również otrzymywać składniki odżywcze ze zbóż, owoców i warzyw. Te bezmięsne produkty nie tylko pęcznieją, ale mogą być cennym źródłem niezbędnych witamin, minerałów i błonnika. Dobra karma dla psów zawiera mięso, warzywa, zboża i owoce. Najlepsze karmy dla psów zawierają wysokiej jakości wersje tych składników, które są bezpieczne dla układu pokarmowego psa.

 

Odżywianie u psów

Najlepsza karma dla Twojego pieska powinna zaspokoić jego potrzeby żywieniowe, należy pamiętać, że nie wszystkie psy mają dokładnie takie same potrzeby żywieniowe.

Psy potrzebują różnych składników odżywczych w różnych ilościach przez całe życie. Potrzeby żywieniowe szczeniaka są inne niż dorosłego psa, więc dobrym pomysłem jest karmienie młodego psa karmą dla szczeniąt lub karmą na całe życie. Jeśli nie masz pewności co do różnic w wymaganiach żywieniowych szczeniąt i dorosłych psów, to skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub zajrzyj do literatury fachowej.

Psy i szczenięta dużych ras mają inne wymagania żywieniowe niż psy i szczenięta małych ras.

 

Karmy zbożowe i bezzbożowe – co wybrać?

wybór karmy dla psa

Wiele osób ma pytania dotyczące karmy zbożowej lub bezzbożowej, karmy dla psów bez grochu lub karmy dla psów zawierającej produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Jeśli u Twojego psa zdiagnozowano alergię pokarmową na zboża, możesz wybrać dietę bezzbożową pod nadzorem lekarza weterynarii.

Dla większości psów ziarno jest źródłem zdrowych składników odżywczych. Pożywne są również wysokiej jakości produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Obejmuje to m.in. podroby, które często zawierają więcej składników odżywczych niż mięso z mięśni, które jedzą ludzie. W przypadku obaw, nie wahaj się przedyskutować swoich rozterek z weterynarzem.

 

Składniki karmy – na co zwrócić uwagę?

Lista składników na etykiecie karmy dla psów nie mówi nic o jakości składników ani o tym, skąd pochodzą, a niektórzy producenci nawet rozkładają składniki, aby dystrybucja była bardziej równomierna. Na przykład różne rodzaje kukurydzy, takie jak płatki kukurydziane, kukurydza mielona lub kukurydza łamana, mogą być wymienione oddzielnie. To spycha kukurydzę na dół listy składników, gdy rzeczywista zawartość kukurydzy w żywności jest wysoka.

 

Mięso to kolejny trudny składnik. Całe mięso zawiera duży procent wagowy wody, co oznacza, że ​​po przetworzeniu ogólny procent mięsa jest mniejszy niż się wydaje. Z drugiej strony posiłek mięsny brzmi mniej atrakcyjnie dla ludzi, ale w rzeczywistości zawiera więcej mięsa niż „całe mięso”, ponieważ nie ma masy wody, która mogłaby zepsuć obliczenia.

 

Chociaż lista składników może nie informować o jakości składników, informuje o tym, co jest w jedzeniu. Jest to szczególnie ważne dla psów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi lub alergiami, a także przydatne dla właścicieli, którzy chcą karmić swoje psy określonymi źródłami błonnika, białka i węglowodanów.

 

Kompletna i zbilansowana karma dla psów

Kompletna i zbilansowana dieta musi zawierać minimalną ilość wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla psów, tak aby w każdej porcji karmy twój czworonożny przyjaciel dostał wszystkie niezbędne dla jego zdrowia składniki.

Zawsze możesz skontaktować się bezpośrednio z firmą produkującą karmę dla psów, aby uzyskać więcej informacji o ich produkcie. Renomowana firma, która dba o dobro Twojego psa, z przyjemnością odpowie na Twoje pytania i w wielu przypadkach udzieli Ci więcej informacji niż podano na stronie internetowej lub etykiecie produktu.

 

Najlepsza karma dla psów małych i dużych ras

Psy małych ras i psy dużych ras mają różne potrzeby żywieniowe. Psy dużych ras są bardziej podatne na problemy z układem mięśniowo-szkieletowym niż psy mniejszych ras i jako takie wymagają karmy dedykowanej dla psów ras dużych – charakteryzują się one właściwymi proporcjami niektórych składników odżywczych wspierającymi zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego.

Z drugiej strony psy małych ras mogą zakrztusić się dużym krokietem i mają własne potrzeby żywieniowe, które można zaspokoić karmą dla psów małych ras. Zbadaj rasę swojego psa, aby dowiedzieć się, czy są jakieś dodatkowe wymagania żywieniowe, o których powinieneś wiedzieć.

 

Najlepsza karma dla szczeniąt

karmienie szczeniąt

Potrzeby żywieniowe psów zmieniają się w ciągu ich życia. Szczenięta mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe czy starsze psy. Większość firm zajmujących się karmą dla psów oferuje specjalnie opracowane karmy dla szczeniąt, oraz na każdy kolejny etap życia psa, co ułatwia wybór właściwego pożywienia. Jeśli martwisz się, jaka jest najlepsza karma dla psa na konkretnym etapie jego życia, pamiętaj że zawsze swoje rozterki możesz skonsultować w weterynarzem.

Twój szczeniak potrzebuje innej równowagi żywieniowej niż dorosły pies. Dotyczy to szczególnie dużych ras. Karmienie karmą dla szczeniąt dużych ras może być pomocne, ponieważ ich wzrost musi być dokładnie monitorowany, aby zapobiec problemom kości i stawów.

Najlepsze jedzenie dla szczeniaka zależy od jego wielkości i rasy. Zawsze skonsultuj się z weterynarzem, aby uzyskać zalecenia dotyczące karmienia szczeniąt i porady dotyczące przestawiania szczeniąt na karmę dla dorosłych.

 

Najlepsza karma dla starszych psów

Starsze psy, zwykle uznawane za 7+, różnią się pod względem indywidualnych potrzeb żywieniowych. Młodsze starsze psy mogą zmagać się z otyłością, a starsze starsze z niedowagą, dlatego istnieje taka różnorodność na rynku.

Wybór najlepszej karmy dla seniorów może sprowadzać się do tego, co Twój pies uważa za smaczne. Wiele starszych psów preferuje karmę mokrą, podczas gdy inne mogą potrzebować odgrzania karmy, aby zintensyfikować smaki.

 

Najlepsza karma dla psów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi

Alergie, wrażliwe żołądki i inne ograniczenia żywieniowe dotykają także psy. Karmienie psów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi może być trudne. Najlepszym sposobem postępowania jest skonsultowanie się z weterynarzem w celu uzyskania porady na temat karmy dla psów, która najlepiej pomoże w ich stanie.

 

Najlepsza sucha karma dla psów

Najbardziej popularną i niedrogą karmą dla psów jest sucha karma dla psów. Sucha karma dla psów nie musi być przechowywana w lodówce, co jest jej główną zaletą w porównaniu z karmą mokrą nie puszkowaną, ponieważ zawiera około 90% suchej masy i 10% wody. Ułatwia to przechowywanie.

Sucha karma dla psów powstaje poprzez łączenie i gotowanie składników, takich jak mięso i zboża. Na półkach znajduje się wiele różnych rodzajów suchej karmy dla psów. Najlepsza karma sucha dla Twojego psa zależy od jego potrzeb żywieniowych. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym wyborem jest wysokiej jakości sucha karma dla psów, która zawiera składniki odpowiednie dla etapu życia i rasy Twojego psa.

 

Najlepsza mokra karma dla psów

Mokra karma dla psów lub karma w puszkach to całkowicie realna alternatywa dla suchej karmy dla psów. Chociaż ogólnie nieco droższa, mokra karma dla psów jest smaczniejsza niż sucha i może pomóc zaostrzyć apetyt wybrednych psiaków. Karma mokra zawiera wiele takich samych składników jak karma sucha, ale nie w tych samych ilościach.

mokra karma dla psa - psiexpert.pl

Karma mokra zawiera większe ilości świeżego mięsa, drobiu, ryb i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, a także więcej białka z ziaren. Karma w puszkach dla psów ma długi okres przydatności do spożycia (po otwarciu należy ją przechowywać w lodówce).

Najlepsza karma mokra dla Twojego psa, podobnie jak karma sucha, zależy od etapu życia psa, rasy oraz wszelkich specjalnych potrzeb żywieniowych lub alergii. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem na temat mokrej karmy, którą poleca Twojemu zwierzakowi.

 

Jak często powinienem karmić mojego psa?

Otyłość psów jest coraz większym problemem w środowisku weterynaryjnym i wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi u psów. Na szczęście dla naszych zwierząt zazwyczaj jesteśmy bardziej zdyscyplinowani w kontrolowaniu ich diety niż kontrolowaniu własnej. Wiedza o tym, ile karmić psa i jak wygląda zdrowa waga psa, może być trudna. Wielu właścicieli przypadkowo przekarmia swoje zwierzęta, dlatego ważne jest, aby regularnie zabierać psa na badania kontrolne i rozmawiać z weterynarzem o odpowiednich porcjach.

Wskazówki z tyłu torby to tylko wskazówki. Niektóre psy mogą potrzebować więcej niż zalecana ilość, podczas gdy inne potrzebują znacznie mniej. Poziom aktywności, pora roku, pielęgnacja, choroba i inne czynniki mogą wpływać na ilość jedzenia psa.

 

Wybór najlepszej karmy dla psów

Najlepsza karma dla Twojego psa zależy od Ciebie. Jako właściciel jesteś osobą, która regularnie widuje swojego psa. Jeśli Twój pies produkuje jędrną, zdrową kupę, jest aktywny i sprawny oraz ma zdrowy apetyt, to prawdopodobnie Twoja karma działa dobrze.

Twój weterynarz jest dla Ciebie cennym źródłem podczas tego procesu. Wiedzą o żywieniu zwierząt więcej niż przeciętny właściciel, a także mają dostęp do badań i zasobów, których właściciele nie mają. Twój weterynarz może pomóc Ci zawęzić opcje i chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące karmy Twojego psa.