Podobnie jak my, nasze psy mogą stawić czoła dużym wyzwaniom, gdy dorosną, ale dzięki ostrożnym zmianom w diecie Twojego starszego psa, te wyzwania mogą zostać złagodzone lub czasami całkowicie wyeliminowane.

 

W tym artykule omówimy w jaki sposób wraz z wiekiem zmieniają się wymagania żywieniowe psów wraz z wiekiem.

 

Ale zanim przejdziemy dalej, ważne jest, aby zrozumieć, że żywienie psów to złożony temat. Dietę starszego psa najlepiej omówić z weterynarzem, ponieważ jego wiek, waga, stan zdrowia i preferencje mogą mieć wpływ na to, co powinien jeść.

 

Kiedy pies jest uważany za seniora?

Nie ma ściśle określonego wieku, kiedy pies zmienia się z dorosłego na seniora. Wiek różni się w zależności od wielkości, wagi i stanu zdrowia psa.

 

Duże psy mają tendencję do życia krócej, więc często są uważane za starsze w wieku około 6 lat, natomiast psy małych ras mogą być uznane za starsze po skończeniu 9 lat.

Rozmiar nie jest jednak jedynym czynnikiem. Z medycznego punktu widzenia pies może nie być uważany za seniora, dopóki nie zacznie wykazywać objawów starzenia. Należą do nich m.in. zmiana masy ciała, problemy ze wzrokiem, słuchem jak i ból stawów.

 

Ważną rolę odgrywa również waga psa. Psy z nadwagą lub otyłe starzeją się szybciej, więc prawdopodobnie będą uważane za starsze w młodszym wieku.

Czy starsze psy potrzebują mniej kalorii?

Jedna z najważniejszych zmian w diecie psa seniora nie jest związana z rodzajem karmy, ale z ilością. Metabolizm psa spowalnia z wiekiem. Oznacza to, że organizm spala mniej kalorii i potrzebuje mniej jedzenia do funkcjonowania. Wiele starszych psów jest również mniej energicznych, więc spalają jeszcze mniej kalorii.

 

Ponieważ nadmiar kalorii jest przekształcany w tłuszcz, wolniejszy metabolizm jest jednym z głównych powodów, dla których starsze psy mają tendencję do nadwagi (karmy dla psów z nadwagą). Przyrost masy ciała może skrócić oczekiwaną długość życia psa, zwiększyć ból stawów i ogólnie sprawić, że pies będzie mniej zdrowy.

 

Aby utrzymać zdrową wagę, ważne jest, aby ograniczyć spożycie karmy, stosując niskokaloryczną karmę dla seniorów lub ograniczając dzienne posiłki. Podczas ograniczania ilości podawanej karmy można skorzystać także z misek które spowalniają jedzenie – może to być dobry sposób aby wesprzeć nasze wysiłki w ograniczaniu ilości spożywanego przez psa pokarmu. Pamiętajmy jednak, że zbyt mało kalorii może spowodować utratę mięśni, co może zmniejszyć jego mobilność.

Gdy Twój pies starzeje utrzymanie masy mięśniowej ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia. Ważne jest, aby zapewnić psu wystarczającą ilość białka, ponieważ z wiekiem jego organizm może tracić na skuteczności w syntezie białka. Dlatego karma dla psów seniorów często zawiera źródła białka o wyższej jakości. Mięso i ryby są zazwyczaj najłatwiejszymi do strawienia źródłami, chociaż niektóre nowsze pokarmy wykorzystują białko owadzie. Tańsze źródła białka, takie jak ziemniaki i soja, mogą być trudniejsze do strawienia.

 

Uwaga: przy zwiększaniu białka musi być zachowana równowaga. Zbyt dużo białka może negatywnie wpływać na nerki - zwłaszcza jeśli Twój pies ma z nimi problemy.

 

Psy ze schorzeniami – jaka dieta?

Na rynku dostępnych jest wiele karm dla psów seniorów. Mogą być odpowiednie dla zdrowych psów, które dopiero się starzeją, ale nie są przeznaczone dla psów z problemami zdrowotnymi.

 

Jeśli Twój pies jest chory, być może będziesz musiał dostosować jego dietę, aby zapewnić mu potrzebne składniki odżywcze. Zawsze powinieneś zasięgnąć porady weterynarza.

Poniżej kilka przykładowych schorzeń:

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów:

Najważniejszą rzeczą dla psa z zapaleniem stawów jest utrzymanie prawidłowej wagi, ponieważ nawet kilka dodatkowych kilogramów może zwiększyć nacisk na stawy.

 

Cukrzyca:

Bardzo ważne jest, aby pies z cukrzycą pozostał szczupły, ponieważ przyrost masy ciała utrudnia organizmowi efektywne wykorzystanie insuliny. Co najważniejsze, powinieneś starać się, aby poziom cukru we krwi psa był jak najbardziej stabilny. Zazwyczaj zaleca się dietę bogatą w błonnik, ponieważ powoduje to wolniejsze wchłanianie pokarmu.

 

Niewydolność nerek:

Zasadniczo psy z chorobą nerek powinny być karmione dietą o ograniczonej ilości sodu i białka. Nerki odgrywają kluczową rolę w syntezie białka, więc zbyt duża ilość może powodować nadmierne obciążenie. Ważne jest również, aby zmniejszyć ilość fosforu w diecie Twojego pupila, ponieważ jest to związane z wyższym ryzykiem progresji choroby nerek.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, starsze psy generalnie czerpią korzyści z mniejszej ilości kalorii (mniej kalorii lub tylko mniejszych posiłków) i dobrej podaży wysokiej jakości białka. Mogą również potrzebować diety uwzględniającej schorzenia.

 

Pamiętajmy, że każdy pies ma nieco inne wymagania żywieniowe, dlatego dietę starszego psa należy zawsze przedyskutować z weterynarzem.