Bokser jest psem średniej wielkości, krótkowłosym o krępej budowie ciała, mocnym kośćcu oraz silnie rozwiniętym i plastycznie uwidocznionym umięśnieniu.

Za bezpośredniego przodka boksera uważa się brabanckiego bullenbeissera (psa myśliwskiego). Zadaniem bullenbeissera było złapanie osaczonej przez psy naganiające zwierzyny i przytrzymanie jej do momentu przybycia myśliwego.


Charakter

Boksery są wesołe i radosne. Ich cierpliwość i opiekuńczy charakter przyniosły im reputację wspaniałego psa dla dzieci. Poważnie traktują pracę stróża, opiekuna rodziny i bez lęku wychodzą naprzeciw zagrożeniom, dzięki czemu są bardzo dobrymi obrońcami.

Wzorzec opisuje jego charakter następująco:

„Bokser powinien mieć silny system nerwowy, być pewny siebie, spokojny i opanowany. Jego charakter należy do najważniejszych cech rasy i powinno się zwracać na niego wielką uwagę. Przywiązanie i wierność w stosunku do właściciela i całego domu, jego czujność i odwaga jako obrońcy słynie od dawna. Bokser jest łagodny wobec domowników, ale nieufny w stosunku do obcych, radosny i przyjazny w zabawie, ale nieustraszony w poważnych sytuacjach. Jest łatwy w szkoleniu ze względu na swoją karność, rezolutność, wrodzoną odwagę, naturalną ostrość i rozwinięty zmysł węchu. Jest psem mało wymagającym a równocześnie bardzo czystym, jest ceniony zarówno jako pies rodzinny, obrończy, towarzyszący i służbowy.”

Zdrowie

Boksery to psy bardzo aktywne, wymagające dużo ruchu – trzeba o tym koniecznie pamiętać aby nasz pies nie miał problemów z otyłością.

U bokserów zdarzają się skłonności do dysplazji stawu biodrowego, zwyrodnienia kręgosłupa i niewydolności mięśnia sercowego. Boksery są psami podatnymi na nowotwory, alergie, oraz zapalenia górnych dróg oddechowych.

Długość życia u tej rasy to przeciętnie 10–11 lat.

 

Pielęgnacja

Krótka, błyszcząca sierść boksera wymaga bardzo niewiele zabiegów pielęgnacyjnych. Bokser jest uważany za czystego psa, który nie potrzebuje częstych kąpieli (tylko od czasu do czasu).

Jego paznokcie powinny być przycinane co najmniej raz w miesiącu, chyba że są naturalnie wytarte na twardej powierzchni. Jedną z niewielu regularnych czynności pielęgnacyjnych jakie należy wykonywać to codzienne mycie zębów – dzięki czemu unikniemy gromadzenia się kamienia nazębnego

 

Odżywianie

Bokserom należy podawać wysokojakościowe pożywienie (może to być karma produkowana komercyjnie, jak i przygotowywana samodzielnie w domu). Pamiętajmy jednak o tym, że każda dieta powinna być dostosowana do wieku psa (szczeniaka, dorosłego lub seniora).

Niektóre psy mają skłonność do nadwagi, więc obserwuj spożycie kalorii i wagę swojego psa. Dowiedz się, które pokarmy dla ludzi są bezpieczne dla psów, a które nie.

Ważne, aby czysta, świeża woda była dostępna przez cały czas.

 

Szkolenie

Wczesna socjalizacja i szkolenie szczeniąt są niezbędne, aby właściwie ukierunkować energię i entuzjazm naszego psa. Boksery są bardzo inteligentne, ale także mogą się szybko nudzić powtarzaniem ćwiczeń, dlatego zaleca się urozmaicenie rodzajów ćwiczeń, poleceń treserskich jak i stosowanych przekąsek treserskich.

Po odpowiedniej tresurze doskonale sprawdzają się jako psy służbowe, asystujące i terapeutyczne, a także w rolach takich jak wykrywanie narkotyków.

tresura boksera

Bokser a dzieci

Cierpliwość i opiekuńczy charakter sprawiają że boksery są jedną z ras którą uważa się za bardzo dobre dla dzieci. Boksery są także wykorzystywane podczas pracy z dziećmi w ramach dogoterapii.

bokser i dzieci